تبلیغات
ANESTHESIA - نکات مهم بیهوشی
تلاش... تلاش... تلاش...

نکات مهم بیهوشی

1392/12/13 01:55 ب.ظ

نویسنده : محمد
ارسال شده در: همه چیز در مورد بیهوشی ... ، مطالب علمی پزشکی ،
منتظر نظرات دوستای عزیز موندم ولی کسی کمکی نکرد ...
البته هر موقع نکته ای به ذهنتون رسید واسم بنویسید.
از همه مهمتر اینکه اگه فکر می کنید نکته ای که نوشتم علمی نیست و اشتباهه حتما بگید
نکات در ادامه مطلب ...
* نکته 13 اضافه شد*

1-       صبح موقع چک کردن اتاق و وسایل بیهوشی، وقتی ماشین بیهوشی رو چک می کنید علاوه بر سالم بودن مدار و مطمئن شدن از لیک نداشتن مسیر، حتما ونتیلاتور هم چک کنید، یه بار خاموش و روشن کردنش هم کافیه چون ممکنه خراب باشه و مثه من مجبور بشید کل طول عمل مریض رو دستی ونتیلش کنید ...

2-       اگه جایی نیاز داشتید فشار مریض پایین باشه و مجبور به استفاده از دارو شدید خوب TNG خیلی خوبه ولی مشکلش اینه که تاکی کاردی رفلکسی می ده دوباره فشار میاد بالا، جدیدا فهمیدم اگه ایندرال بدیم جلوی تاکی کاردی رو می گیره پس TNG+Propranolol می تونه راه خوبی باشه ...

3-       اگه بیمارستانی هستید که حجم سزارین در روز زیاده، از طرفی واستون مهمه که مریض زود ریکاوری بشه، حواستون باشه خانومایی که چشمای رنگی با موهای روشن دارن احتمالش زیاده که نتونن ساکس رو زود دفع کنن و نفس بیمار دیر برگرده، پس بهتره با آترا شل کنید ...

lk-4:    اول اینکه در مورد خانمای سزارینی همونطور که میدونیم اگه بعد از تزریق سنتو و مترژن رحم جمع نشد گلوکز تزریق میکنیم.نکته اینجاس که اگر این تزریق سریع انجام بشه باعث ایجاد سردرد در بیمار میشه (که خصوصا در بیماران اسپاینالی اهمیت داره).

5- یکی از مزایای Spinal به جای General اینه که بیمار بعد از عمل رضایت بیشتری نسبت به کار جراح داره، چون در روش Spinal پیام درد از نخاع بلوک می شه و بالاتر نمی ره پس خاطره ای از درد موقع جراحی واسه مریض باقی نمی مونه، ولی در روش General پیام درد به مغز می رسه اما اونجا بلوک میشه پس خاطرش در ضمیر نا خود آگاه می مونه و بیمار به صورت ناخواسته حس می کنه که از عمل جراحیش راضی نیست ...

6- وقتی حین بیهوشی بیمارتون Bradycardia می شه سریع آتروپین نزنید، اول با دست نبضشو بگیرید که مطمئن بشید، چون اگه بیمار مشگل قلبی داشته باشه و ECG نداشته باشیم و شروع به PVC زدن کنه پالس اکسی متر نمی تونه درست نشون بده و فکر می کنیم برادی کارد شده.

7- اگر به بیماری که اسپاینال شده morphine بزنید هم درد بعد از عمل رو بهتر کنترل کردید هم رضایت بیمار نسبت به تیم جراحی و بیهوشی بیشتر میشه، واسه اینکه افت فشار زیادی نداشته باشید می تونید هر 15 دقیقه 2-1 mg تزریق کنید.

8- در جراحی Rhinoplasty برای افت فشار به روش كنترل شده می تونید 15 دقیقه قبل از شروع عمل یك دوز Hydralazine استفاده كنید، برای اینداكشن هم حتما از Fentanyl + Morphine استفاده كنید، با این روش كنترل فشار بسیار راحت انجام میشه.

9- سرم گرم. معجزه می کنه، بیمارتون هایپوترم نمی شه، وقتی بیدار شد لرز نداره، داروهاتون زودتر تجزیه می شن، ... کلا خیلی خوبه

10- هنگام تزریق اپی نفرین بایدمک هالوتانو پایین بیاریم چون این دوتا با هم تداخل دارن ودیس ریتمی ایجادمیشه (هوشبری91همدان)

11- تعریق زیر بیهوشی یک واکنش سمپاتیک است که سه دلیل اصلی دارد: Pain , Hepoglycemia , Hypercapnia. هر کدام از آنها که باشد به راحتی قابل درمان است و هرچه سریع تر تشخیص و درمان صورت بگیرد عوارض کمتری دارد.

12- اگر خواستید برای بیماری که مشکل ریوی داره طبق دستور پزشک Aminophyline استفاده کنید یادتون باشه حتما بریزیدش تو سرم Dextrose 5%.

13- اگر قصد دارید sedation به بیمار بدهید سعی کنید از IV Midazolam استفاده نکنید چون بعد از بیدار شدن بیمار بیقرار می شود، در کودکان روش خوراکی بهتر است، در بزرگسالان و مخصوصا افراد مسن هم می توانید پروپوفول به صرت تیتره بدهید.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: 1392/12/13 01:58 ب.ظ